تولید منیزم در ایران

تولید منیزیم در ایران

تولید منیزیم در ایران چه اهمیتی دارد؟

قبل از آنکه تولید منیزیم و شمش منیزیم را در ایران از حیث امکان و زمینه بررسی کنیم ابتدا بهتر است نگاهی بیندازیم به انواع محصولات منیزیمی و کاربردهای آنها. دو دسته بندی کلی در این راه نگاه روشنتری به ما می دهد. اکسید منیزیم و منیزیم خالص که در اقسام شمش منیزیم و پودر صنعتی منیزیم تولید می شود.

بررسی اهمیت تولید منیزیم در ایران از حیث تولید اکسید منیزیم

در متون مراجع علمی بین المللی با نام Magnesium Oxide شناخته می شود. شیمیدان ها آن را با فرمول Mgo می شناسند و برای آن جرم مولی 40.3044 g/mol را ذکر کرده اند. این ماده در رتبه بندی عایق های الکتریکی جایگاه بالایی دارد و در عین حال رسانای خوب گرماست.

کسانی که در صنعت تولید منیزیم در ایران فعال هستند یکی از مهم ترین کارویژه های آن را نسوز بودن اکسید منیزیم می دانند و بخش مهمی از بازار هدف خود را با توجه به این ویژگی تعریف کرده اند. در سطح جهانی هم عمده مصرف کنندگان اکسید منیزیم فعالان صنعت نسوز هستند. البته این تنها کاربرد اکسید منیزیم نیست و یک تولید کننده منیزیم در ایران مشتریانی درگروه های کشاورزی، شیمیایی، ساختمانی هم دارد. حتی در تصفیه آب و فاضلاب هم برای اکسید منیزیم مشتریان پر و پاقرصی وجود دارد. به عنوان آخرین مثال و شاید جالب ترین کاربرد اکسید منیزیم باید به دامدارانی اشاره کنیم که از خاصیت اکسید منیزیم در افزایش چربی شیر دام ها استفاده می کنند.

منیزم در شکل خالص

منیزم در اتحادیه اروپا در زمره کالاهای استراتژیک قرار گرفته است و فعل و انفعالات تولید در شکل خالص توسط نهادهای معتبر در سطح جهانی رصد می شود. از آنجا که دنیای صنعتی امروز به شکل گسترده ای منیزیم خود را از چین خریداری می کند هر اتفاقی که در چین در بُعد منابع اولیه معدنی یا انرژی مرتبط با فرایند تولید منیزیم می افتد برای فعالان این عرصه بسیار مهم است. سوال اصلی اینجاست که چه اتفاق ویژه ای در صنایع مختلف فلزی افتاده است که منیزیم چنین جایگاهی پیدا کرده است؟ پاسخ در کلمه ی «جایگزینی» نهفته است. قبل تر ویژگی سبک بودن منیزیم توجه مهندسان و متخصصان حوزه متالورژی را به خود جلب کرده بود ولی خاصیت واکنش پذیری سریع منیزیم مانعی بزرگ در راه کاربرد گسترده آن بود. بعدتر که منیزیم در شکل های مختلف آلیاژی نقاط ضعف خود را پوشش داد دست مهندسان هم باز شد تا از ویژگی های منحصر به فرد منیزیم بتوانند در صنایع مختلف استفاده کنند.

اگر در عرصه تولید منیزیم در ایران فعال باشید هم اکنون مشتریان باالقوه فراوانی در صنایع هوافضا، نظامی و ریخته گری دارید. خودروسازان از دیگر مشتریان عمده شما به شمار می روند و صنایع الکترونیکی هم احتمالا با بخش فروش و بازرگانی شما تماس های زیادی خواهند گرفت.

به شکل خلاصه صنعت منیزیم در ایران در ایران می تواند با برنامه ریزی صحیح برای شمش منیزیم، پودر صنعتی منیزیم و حتی آلیاژهای منیزیم خود مشتریان فراوانی داشته باشد. هم در سطح جهانی هم در عرصه بین المللی.

منیزیم خالص شمش فلز رویال

فرصتهای ایرانی

بعضی از تولید کننده های منیزیم در دنیا که از فرایند الکترولیز استفاده می کنند به شدت به انرژی برق و هزینه آن وابسته اند. از حیث خلوص هم همان طور که در روش های تولید منیزیم به آن اشاره شد کیفیت چندان بالایی را به دست نمی آورند.

در نگاه به شرق دنیای امروز و بزرگترین تولید کننده فعلی منیزیم در جهان هم ایران باز مزیت های رقابتی بزرگی دارد. دسترسی به منابع گازی به عنوان انرژی پاک، دسترسی به معادن دولومیت دومین مزیت ایرانی است. فرصت مهم دیگر امکان نسبتا آسان استفاده از فروسیلیسم در فرایند سیلیکوترمی است. از نیروی کار آماده و جوان و دانش بومی هم می توان به عنوان شاه مهره ی شطرنج این عرصه یاد کرد. همه این موارد می توانند ایران را در صادرات منیزیم به بازیگر اصلی عرصه جهانی تبدیل کند صمن آنکه باید توجه کنیم کاربرد منیزیم در صنعت روزافزون است.

تولید شمش منیزیم در کارخانه فردوس

تولید منیزیم در کارخانه فردوس

شمش فلز رویال در کارخانه منیزیم فردوس به عنوان اولین و تنها تولید کننده شمش منیزیم ایرانی این افتخار را دارد تا نمونه ای باشد برای استفاده بهینه از فرصتهای بکر سرزمینی. ما با نگاه ویژه به توان داخلی و با تاکید بر ضرورت خودکفایی در این عرصه گام برداشته ایم. شمش منیزیم فردوس در حال حاضر از بهترین نمونه های دنیا از حیث خلوص است و توان متخصصان و نیروی کار ماهر ایرانی عاملی شده است تا در سبد محصولاتمان انواع آلیاژهای منیزیم را با توجه به نیاز مشتریان و سفارش آنها تولید کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *