کارخانه منیزیم

کارخانه منیزیم

چند نوع کارخانه منیزیم داریم؟

درباره انواع کارخانه منیزیم باید به تنوع روزافزون کاربردهای منیزیم توجه ویژه ای داشته باشیم منیزم به سرعت در حال جایگزینی در بسیاری از صنایع است. در خودروسازی از آلیاژهای منیزیم استفاه می شود، از صندوق عقب تا بدنه تا سرسیلندر تا قطعاتی دیگر در موتور. در هواپیماهای مسافری و جنگی از کابین خلبان گرفته تا صندلی مسافرین. شاید در گذشته ای نه چندان دور آنقدر کاردبردهای صنعتی منیزیم محدود بود ولی با پیشرفت تکنولوژی مهندسان توانستند نقاط قوت منیزیم را به کار بگیرند چرا که نقاط ضعف آن مانند واکنش پذیری بالا و شکل پذیری نامناسب هم در قالب آلیاژهای منیزیم پوشش داده شد.

در ارتباط با مصارف صنعتی اگر همچنان به هر دلیلی اصرار داشته باشیم کارخانه های منیزیم را طبقه بندی کنیم می توان به دو دسته ی کلی اشاره کرد. آنها که اکسید منیزیم تولید می کنند و آنها که منیزیم خالص و آلیاژهای آن محصول خط تولیدشان است.

تولید منیزیم در شمش فلز رویال

اکسید منیزیم

 اکسید منیزیم با ظاهر پودری سفید رنگ در دسترس است. کسانی که با اکسید منیزیم سر و کار دارند به خوبی می دانند این ترکیب تمایل زیادی دارد تا رطوبت محیط را جذب کند. اولین کاربرد مهمی که برای اکسید منیزیم می شناسیم استفاده از آن در ترکیبات دارویی و مکمل هاست. بیماران مبتلا به میگرن در بسیاری از داروهایی که از پزشکان خود دریافت می کنند با این ترکیب سر و کار دارند. پزشکان مکمل های دیگری را هم تجویز می کنند که در آنها اکسید منیزیم به کار رفته و هدف این بار تامین منیزیم مورد نیاز بدن است. جالب است بدانیم در شیوه های درمانی افسردگی وقتی کار به مداخله دارویی می رسد در برخی داروها هم اکسید منیزیم وجود دارد.

در کارخانه منیزیم اکسید منیزیم را چطور تولید می کنند

به صورت خلاصه و در ساده ترین نگاه اگر منیزیم را با اکسیژن بسوزانیم در انتهای واکنشی خیره کننده، اکسید منیزیم به دست می آید. البته باید توجه کرد که این کار شاید تنها در آزمایشگاه، کاربردی باشد و خارج از آن در حیطه صنعتی اصلا مقرون به صرفه نیست.

در روشی دیگر می توان به سراغ نمک های منیزیم موجود در رسوبات دریایی رفت و آنها را در معرض اکسیژن قرار داد. اینجا هم حاصل کار به کیفیت نمک های منیزیم بستگی دارد.

در یک کارخانه منیزیم اما اتفاق دیگری می افتد؛ کلسینه کردن ترکیبانی مثل کربنات منیزیم یا هیدروکسید منیزیم.

کاربردهای اکسید منیزیم

در بیشتر صنایع یکی از اتفاقات مهمی که می افتد تولید پسماندهای صنعتی است. آبی  را که آلودگی صنعتی دارد نه می توان در طبیعت رها کرد نه حتی به چرخه تولید برگرداند. نگفته پیداست از منظر تهیه آب شرب هم هر استفاده از این پسماند حکم مصرف سم را دارد. متخصصان خوشبختانه توانسته اند در بسیاری از موارد فکری به حال این پسماندها بکنند و با تصفیه آن به حفظ سلامت گونه های مختلف جانوری و گیاهی کمک کنند. در این راه اکسید منیزیم با توجه به خاصیت بافری خوبی که دارد موثر است. حتی در تصفیه آب و فاضلاب شهری هم از اکسید منیزیم می توان استفاده کرد.

اکسید منیزیم در حفظ سلامت خاک و در نتیجه در کشاورزی هم نقش مهمی دارد. پس یکی از مشتریان کارخانه منیزیم که به تولید اکسید این فلز مشغول است می تواند کشاورزان و مهندسان کشاورزی باشد.  در حوزه پزشکی هم همان طور که قبلتر اشاره شد کارخانه منیزیم مشتریان پر و پا قرصی دارد.

به عنوان آخرین مثال از کاربردهای این محصول مفید کارخانه منیزیم می توان به خواص آن در تهیه مواد نسوز و عایق های حرارتی اشاره کرد. پوشش جداره های داخلی لوله های یک کوره و حتی بوته های نسوز می تواند اکسید منیزیم باشد. دیوارهای پیش ساخته و سایر مصالح ساختمانی هم می توانند از محصولات کارخانه منیزیم استفاده کنند.

کارخانه منیزیم خالص

اگر به کارخانه منیزیم نگاه ویژه تری داشته باشیم به جمله ای کلیدی می رسیم: «منیزیم فلز آینده دنیا است». همین جمله می تواند اهمیت کارخانه شمش منیزیم در دنیای آینده را روشن کند. به خصوص آنکه برای قیمت منیزیم پیش بینی ها روند صعوی را نوید می دهند.

مصارف این فلز به سرعت در حال گسترش است و آلیاژهای منیزیم جایگزین انواع سلف خود شده اند. شاید قبلتر یک مهندس متالورژی یا هوافضا با توجه به دمای احتراق پایین آن حتی به خود اجازه نمی داد در حوزه طراحی قطعات هواپیما به منیزیم فکر کند. در حال حاضر اما نه تنها این مشکل حل شده است بلکه مصارف منیزیم در حوزه های دیگر نیز به سرعت در حال گسترش است.

وقتی به این وجه از اشکال مختلف استفاده از منیزیم می پردازیم باید توجه کنیم که در ارتباط با کارخانه منیزیم خالص صحبت می کنیم. کارخانه ای که بسته به شرایط از یکی از دو شکل الکترولیز یا روش سیلیکوترمی استفاده می کند تا منیزیم را در شکل شمش و خالص آن تولید کند. در کارخانه منیزیمی که به تولید شکل خالص آن می پردازد با مشتریانی روبرو هستیم که ممکن است در ظاهر هیچ ارتباطی هم با نداشته باشند. از خودروسازان گرفته تا متخصصان جنگ افزارها تا طراحان هواپیما و مهندسان الکترونیک در زمره این مشتریان قرار دارند.

منیزیم خالص کارخانه فردوس

کارخانه منیزیم فردوس

در مجموعه منیزیم فردوس با استفاده از فرایند احیای حرارتی، ما مشغول به تولید منیزیم خالص، شمش منیزیم و پودر منیزیم صنعتی هستیم. از دیگر اقلامی که مشتریان برای تهیه آنها می توانند روی ما حساب کنند آلیاژهای منیزیم است که در اشکال متنوع در حال تولید آنها هستیم. بسته به سفارش و نیاز مشتریان هر نوع آلیاژ منیزیمی قابل تولید است حتی اگر فعلا در دستور کار تولید ما نباشد.

شمش فلز رویال با بهره گیری از توان متخصصان داخلی و دانش بومی، اولین کارخانه شمش منیزیم خاورمیانه است که توانسته است پاسخگوی نیاز داخلی باشد و مازاد تولید خود را در کنار رقبای خارجی در سطح جهانی به مشتریان عرضه کند. این مسیر اگر در کشور الگو قرار بگیرد، می تواند کشورمان را از واردات شمش منیزیم بی نیاز کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *