تولیدکنندگان منیزیم در دنیا

تولیدکنندگان منیزیم در دنیا

چرا قرار گرفتن در فهرست تولیدکنندگان منیزیم اهمیت دارد؟

در حال حاضر تولیدکنندگان منیزیم در دنیا نقش ویژه ای دارند و این نقش در آینده نیز پررنگ تر خواهد شد. دلیل این اتفاق هم در اهمیت خود فلز منیزیم نهفته است. شاید در تاریخچه صنایع مختلف در آینده از منیزیم به عنوان فلزی یاد شود که زمینه ساز یک نقطه عطف صنعتی شده است. در گذشته آهن و فولاد توسط آلومینیوم جایگزین شدند و این فلز کاربردهای بی نظیری پیدا کرد و بعدتر با پیشرفت های علمی منیزیم توانست علاوه بر حفظ نقاط قوت خود مانند وزن پایین، نقاط ضعفی مانند اشتعال پذیری بالا را پوشش دهد. این مهم به کمک آلیاژهای منیزیم اتفاق افتاد و در بسیاری از صنایع منیزیم به وفور در حال استفاده است.

کافی است توجه کنیم که در جهان امروز کاهش مصرف سوختهای فسیلی اهمیت بسیاری پیدا کرده است و برای این هدف خودروسازان از هر اتفاقی که به سبک سازی خودرو ها کمک کند استقبال می کنند. در صنایع هواپیمایی هم وضع به همین منوال است. فهرست صنایعی که به سراغ منیزیم رفته اند طولانی است اما نگاه به گردش مالی همین دو حوزه به تنهایی کافی است تا اهمیت تولیدکنندگان منیزیم را درک کنیم.

مهمترین تولیدکنندگان منیزیم چه کشورهایی هستند؟

تولیدکنندگان منیزیم به طور کلی دو روش را به کار می برند. اولی الکترولیز و دومی فرایند احیای حرارتی. اولین روش تقریبا در حال منسوخ شدن است. الکترولیز هم آلودگی زیست محیطی ایجاد می کند، هم مصرف برق فراوانی برای آن لازم است. به دلایل فنی شمش منیزیم حاصل از آن هم کیفیت پایین تری نسبت به محصول روش دوم دارد.

در سالهای دورتر که روش غالب الکترولیز بود، آمریکا جایگاه نخست را در میان تولیدکنندگان منیزیم داشت. بعدتر چین جایگاه نخست را در فهرست تولیدکنندگان منیزیم تصاحب کرد. چین در فرایند احیای حرارتی، زغال سنگ می سوزاند و انرژی لازم را تامین می کند و حالا بخش عمده ی منیزیم مورد نیاز بازارهای جهانی را تامین می کند.

در ادامه فهرست تولید کنندگان منیزیم بعد از چین می توان به این کشورها اشاره کرد که در زمینه صادرات منیزیم فعال هستند: امریکا، روسیه، برزیل، اوکراین، مالزی

تولید شمش با کیفیت منیزیم در کارخانه فردوس

فرصتهای بی نظیر ایرانی

قبلتر اشاره شد که نخستین کشور در میان تولیدکنندگان منیزیم، برای تامین انرژی مورد نیاز به سراغ زغال سنگ رفته است. چین به منابع دیگر انرژی دسترسی ندارد و برای تولید منیزیم چاره ای جز همین راهکار فعلی ندارد. با توجه به حجم بالای گازهای گلخانه ای که چین تولید می کند، سوزاندن زغال سنگ در این اندازه ها دیگر امکان پذیر نیست و صنعتی مثل تولید منیزیم باید از این کشور به مقصد دیگری مهاجرت کند.

کارشناسان معتقدند در هیچ جای دیگری از دنیا فرصتهای تولید منیزیم، مانند ایران فراهم نیست. معادن دولومیت در ایران فراوان هستند، دسترسی به انرژی گاز وجود دارد و از همه مهم تر دانش فنی تولید منیزیم بومی سازی شده است. شاهد مثال شمش فلز رویال در شهر فردوس که به عنوان نخستین تولید کننده شمش منیزیم در خاورمیانه نام خود را در میان تولیدکنندگان منیزیم ثبت کرده است. 

بازار داغ منیزیم

پیش تر از تولیدکنندگان منیزیم و تغییرات جغرافیای تولید آن گفتیم، منیزیم از آمریکا به چین رفت و از قرار دوباره قصد مهاجرت دارد. از این بیشتر همین تولیدکنندگان بزرگ فعلی روز به روز نیاز داخلی شان به شمش منیزیم بیشتر می شود. با توجه به رشد کاربرد منیزیم در صنعت بعید است شمش منیزیم با کیفیتی در جهان امروز تولید شود و نیاز باشد تولیدکننده به دنبال مشتری بگردد. در ارتباط با چین لازم است دوباره تاکید کنیم که چین با توجه به ماجرای گازهای گلخانه ای حتی نمی تواند همین نرخ تولید را ادامه دهد چه رسد به افزایش آن.

دانش بومی سازی شده در کارخانه منیزیم فردوس

اولین گام در صنعت منیزیم ایرانی

کارخانه منیزیم فردوس، با استفاده از دانش بومی، نیروی کار ماهر ایرانی و دسترسی به نعمت انرژی گاز توانسته است چراغ صنعت منیزیم در ایران را روشن کند و شمش منیزیم با کیفیتی ارائه دهد که در بسیاری از کشورهای صنعتی با استقبال روبرو شود. از آنجا که در بسیاری از نقاط کشور دسترسی به مواد اولیه تولید منیزیم وجود دارد، ایران می تواند با برنامه ریزی صحیح به یکی از تولیدکنندگان مهم منیزیم در دنیای امروز تبدیل شود. اتفاقی که از حیث ارزآوری و رونق تولید و افزایش فرصت های اشتغال بسیار نوید بخش است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *