کاربرد شمش منیزیم

کاربرد شمش منیزیم در صنایع

کاربرد شمش منیزیم در دسته های گوناگون صنعتی

کاربرد شمش منیزیم در صنایع مختلف نسبت به گذشته گسترش قابل توجهی پیدا کرده است. در حال حاضر منیزیم لقب فلز آینده دنیا را یدک می کشد و اتحادیه اروپا این فلز سبک را در لیست کالاهای استراتژیک خود قرار داده است. کاربرد شمش منیزم به این دلیل افزایش یافته است که منیزیم سبک است، خواص مکانیکی و مقاومت حرارتی قابل توجهی دارد. می تواند جایگزین بسیاری از فلزات متداول در صنایع گوناگون شود.

کاربرد شمش منیزیم در خودروسازی

با توجه به سبک بودن منیزیم اگر کاربرد شمش منیزیم صنعت خودروسازی متداول تر شود خودروهای آینده بسیار سبکتر خواهند بود و مصرف سوخت های فسیلی کاهش پیدا می کند. این امر جدای از اثرات اقتصادی می تواند در جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی و کاهش گازهای گلخانه ای موثر واقع شود.

در فهرست قطعاتی که در خودروسازی می توان روی کاربرد شمش منیزیم حساب کرد می توان به این موارد اشاره کرد:

چرخها، غربيلکهای فرمان، غربيلکهای نگهدارنده، درها و قاب آنها، پوشش سوپاپ و قابهای صندلی.

کارشناسان معتقدند که تا 5 سال دیگر میزان استفاده از منیزیم در خودرو ها به متوسط حدود 150 کیلوگرم خواهد رسید که این کاربرد شمش منیزیم می تواند تولید گاز دی اکسید کربن را از 120 گرم به ازای هر کیلومتر به 95 گرم برساند. در حال حاضر حدود یک سوم منیزیمی که در دنیا مصرف می شود معطوف به صنعت خودروسازی است.

تولید محصولات مختلف منیزیمی در کارخانه فردوس

صنایع هواپیمایی

قبل تر با توجه به دمای احتراق پایین منیزیم خالص و خاصیت اشتعال پذیری آن نمی توانستیم در طراحی قطعات هواپیما از منیزیم استفاده کنیم. الان اما آلیاژهای منیزیم هم سبک هستند هم نقاط ضعف منیزیم را ندارند. کاربرد منیزیم در صنایع هوایی می تواند هواپیماها را سبک کند. شرکت بوئینگ با استفاده از این کاربرد شمش منیزیم توانسته است یک سوم از وزن محصولات خود را کم کند.

به طور کلی اگر کاربرد شمش منیزیم را در نظر بگیریم، آلیاژهای منیزیم می توانند در پوشش موتور و گیربکس و سیستم انتقال قدرت هواپیماها مورد استفاده قرار بگیرند. عملکرد این آلیاژها جتی در دماهای بالای 150 درجه سانتیگراد هم مناسب است.

شمش منیزیم در ایران

قبل از احداث مجموعه صنعتی منیزیم فردوس، تمام منیزیم مورد نیاز صنایع مختلف کشور از طریق واردات منیزیم تامین می شد و تولید منیزیم در ایران عملیاتی نشده بود. چین به عنوان بزرگترین تولید کننده منیزیم در جهان بیشترین نقش را در تامین منیزیم مورد نیاز کشورمان داشته است. این مساله در حالی اتفاق افتاده است که کشور ما نسبت به چین ظرفیت های بیشتری برای تولید این محصول دارد.

اگر به ویژگی های منیزیم، کاربرد شمش منیزیم و افزایش روزافزون آن توجه کنیم متوجه می شویم در واقع با یک نقطه عطف صنعتی روبرو هستیم. از یک سو نیاز داخلی کشورهای توسعه یافته و دیگر کشورها به این فلز در حال افزایش است و از سوی دیگر چین به عنوان قطب تولید منیزیم فعلی دنیا نمی تواند این میزان از تولید را حفظ کند یا افزایش دهد. دلیل این امر هم تولید گازهای گلخانه ای است. چین زغال سنگ می سوزاند تا انرژی لازم برای فرایند احیای حرارتی و استحصال منیزیم را تولید کند.

تمام این موارد به این معنی است که ایران می تواند بهشت تولید و صادرات منیزیم در دنیا باشد چرا که هم به انرژی گاز دسترسی دارد هم مواد اولیه تولید منیزیم در ایران موجود هستند.

تولید فلز هزاره سوم در کارخانه منیزیم فردوس

کیفیت شمش کارخانه فردوس

دانش تولید منیزیم توسط شمش فلز رویال در کارخانه شمش منیزیم بومی سازی شده است و نه از این حیث و نه از بعد نیروی کار و نه از بابت تامین مواد اولیه به هیچ منبع بیرونی نیاز وجود ندارد. با توجه به حساسیت و اهمیت کاربرد شمش منیزیم در بسیاری از کشورهای صنعتی برای تولید آن استاندارهای سختگیرانه ای وجود دارد و ما به لطف خدا توانسته ایم در پله هایی بالاتر از این استانداردها قرار بگیریم.

شمش منیزیم تولید شده در کارخانه منیزیم فردوس به بسیاری از کشورهای صنعتی از جمله آلمان و انگلیس صادر شده است و محصولات این کارخانه در بسیاری از کشورهای دیگر مشتریان خود را دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *