کاربرد منیزیم در صنعت

کاربرد منیزیم در صنعت

انواع کاربرد منیزیم در صنعت

کاربرد منیزیم در صنعت عبارتی بود که در سالهای دور از دیدگاه متخصصان در زمره آرزوها قرار می گرفت. از یک سو این فلز سبک می توانست جایگزین فلزات سنگین تر شود که برای یک خودروساز یا کارخانه تولید هواپیما بسیار مطلوب بود، از سوی دیگر ویژگی های منیزیم مانند اشتعال پذیری این امر را ناممکن می کرد.

تصویر حریق در کابین یک خلبان کابوس مهندسان متالورژی بود در نتیجه سراغ منیزیم نمی رفتند. با پیشرفت تکنولوژی منیزیم در شکل های مختلف از جمله آلیاژهای منیزیم فرصت پیدا کرد تا ویژگی های منحصر به فرد خود را در جهان صنعت عرضه کند. حالا بدون نگرانی از ایجاد حریق منیزیم می توانست به کابین خلبان و حتی صندلی مسافران راه پیدا کند. به صورت کلی می توانیم کاربرد منیزیم در صنعت را سه دسته کلی بررسی کنیم، کاربرد در شکل اکسید منیزیم، شمش منیزیم و کاربردهای پزشکی و دارویی.

شمش فلز رویال صادرکننده شمش منیزیم

کاربرد منیزیم در صنعت در شکل اکسید

اکسید منیزیم با فرمول شیمیایی MgO ظاهری شبیه پودرهای سفید رنگ دارد. مهندسان ساخت و تولید یا متالورژی به ویژگی عایق بودن آن علاقه فراوانی دارند. اکسید منیزیم در عین حال که عایق الکتریسیته است رسانای خوب گرما هم هست و همین مساله برای کاربرد منیزیم در صنعت در شکل اکسید مصادیق فراوانی ایجاد کرده است.

کاربرد منیزیم در صنعت در شکل اکسید مدیون ویژگی دیگری از MgO هم هست اینجا صحبت از نسوز بودن این اکسید است که به آن خاصیت پایداری در دماهای بالا می دهد. برای اینکه اهمیت این ویژگی را درک کنیم کافی است توجه کنیم بیشتر از نیمی از مصرف اکسید منیزیم در ایالات متحده امریکا مربوط به همین خاصیت است. صنایع نسوز در امریکا از این کاربرد منیزیم در صنعت استفاده فراوانی دارند. از دیگر کاربردهای اکسید منیزیم می توانیم به استفاده از آن در بخش کشاورزی، ساختمانی، شیمیایی و زیست محیطی اشاره کنیم. در ارتباط با بحث ساختمانی می توانیم به موادی اشاره کنیم که اصطلاحا Fireproof  هستند. اکسید منیزیم ماده اصلی ساخت این مواد است.

برای مهندسان ساختمان و معماران هر جا که بخواهند با خرابی های ناشی از حضور موریانه ها، رطوبت، پوسیدگی و آتش مقالبه کنند، دیوارهای پیش ساخته با استفاده از اکسید منیزیم انتخاب اول هستند.

ماجرا به همینجا ختم نمی شود و فهرست این شکل از کاربرد منیزیم در صنعت همچنان ادامه دارد. مهندسان کشاورزی از جمله مشتریان اکسید منیزیم هستند، جایی که هدفشان اصلاح خاک و آبهای زیرزمینی باشد.

برای تصفیه فاضلاب، آب آشامیدنی و حتی تصفیه هوا باز هم پای اکسید منیزیم در میان است.

حضور شمش فلز رویال در بازار جهانی منیزیم

کاربردهای پزشکی

اگر بیمار با علائمی سوزش سر دل یا سو هاضمه به پزشک مراجعه کند، در میان داروهای تجویز شده احتمالا ترکیباتی از منیزیم پیدا خواهید کرد. مسهل های کوتاه مدت، هم از منیزیم استفاده می کنند. منیزیم به گردش قند خون در عضلات کمک می کند. مکمل های حاوی منیزیم هم در بهبود عملکرد ورزشکاران موثر است هم در افراد مسن تاثیر مثبتی دارد.

منیزیم در داروهای ضدافسردگی، درمان دیابت نوع 2، کاهش فشار خون و جلوگیری از میگرن هم نقش دارد.

کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی، حفظ سلامت استخوانها و کاهش مقاومت به انسولین از دیگر اثرات مصرف مکمل های منیزیمی است.

کاربرد منیزیم در صنعت در قالب شمش

زمانی که متخصصان توانستند منیزیم را در قالب آلیاژهای مختلف به صنعتگران عرضه کنند تغییرات بزرگی در بسیاری از صنایع اتفاق افتاد. خودروسازان که از هر کاهش وزنی در قطعاتشان استقبال می کردند آن را در بدنه، شاسی و حتی قطعاتی از موتور و سرسیلندرها به کار بردند. غول هواپیماسازی شبیه بوئینگ هم برای منیزیم فرش قرمز پهن کرد و از مزایای سبک بودن آن استفاده کرد. تمام اینها نیازمند تولید منیزیم در شکل خالص و در قالب شمش بود تا بعدتر در صنایع بعدی منیزیم بتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

صنایع الکترونیکی و باتری سازی هم از دیگر صنایعی بودند که از کاربرد منیزیم در صنعت استقبال ویژه ای کردند.

تولید منیزیم در ایران

کارخانه منیزیم شمش فلز رویال نخستین تولید کننده منیزیم در ایران خوشبختانه توانسته است دانش تولید منیزیم، این فلز هزاره سوم را بومی کند. ما در کارخانه منیزیم فردوس با بهره گیری از توان داخلی و ظرفیت های خدادادی مثل گاز طبیعی و وجود معادن منیزیم در ایران توانسته ایم شمش منیزیمی تولید کنیم که قابل رقابت با انواع خارجی خود است. معتقدیم چنانچه به رشد روزافزون کاربرد شمش منیزیم در صنعت دنیا توجه هوشمندانه ای داشته باشیم می توانیم با یک برنامه ریزی هوشمندانه ایران را در فهرست تولیدکنندگان مهم این فلز قرار دهیم. به خصوص اینکه تمام زمینه های انسانی، معدنی و دانشی این امر در کشور وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *