منیزیوم

منیزیم چیست؟

منیزیم از کجا به زمین آمده است؟

رد منیزیم را اگر بخواهیم خیلی موشکافانه بزنیم و ردپای آن را پیدا کنیم باید دست به دامن نجوم شویم و از ستارگانی حرف بزنیم که سالهای بسیار دور وجود داشته اند و دیگر نیستند. ستارگان بزرگ و سالخورده از ترکیب متوالی سه هسته هلیوم و یک هسته کربنی منیزیم تولید می شوند. برای رسیدن این عنصر به زمین ما نیاز به یک انفجار بوده است.

ستاره به عنوان یک ابرنواختر منفجر می شود و اگر بتوان این نوع انتقال منیزیم را به فضای بین ستاره ای، صادرات منیزیم در نظر بگیریم، پای این عنصر به ستاره یا سیاره ی دیگر اینطور باز می شود. داستان منیزم و زمین ما هم همینطور است و زمانی بدون آنکه ماجرای خرید و فروش منیزیم در کار باشد زمین ما دست به کار می شود و از انفجار ابرنواخترها سهمی از این عنصر را نصیب خود می کند.
دقیق تر اگر بخواهیم بررسی کنیم Mg هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین است و در نگاه کلی چهارمین عنصر در زمین است. آن سه تای دیگر به ترتیب آهن، اکسیژن و سیلیکون هستند. از نظر رتبه بندی این عنصر در آب دریا هم حرفهایی برای گفتن دارد و پس از سدیم و کلر رتبه ی سوم را به خود اختصاص داده است.

نگاهی به جدول تناوبی

با عدد اتمی 12 و علامت  اختصاری Mg در جدول مندلیف این عنصر قابل شناسایی است. ظاهرش خاکستری و درخشان است و شبیه پنج عنصر دیگری است که در ستون دوم جدول جا گرفته اند. تمام این گروه از نظر پیکربندی الکترونی مشابه هستند و ساختار بلوری یکسانی دارند

تولید فلز هزاره سوم در شمش فلز رویال

عنصری مهم در بدن انسان

وقتی منیزیم را در داروخانه به عنوان مکمل تغدیه میبینیم اولین حدس این است که این عنصر در بدن انسان وجود دارد. حدس دقیق و درستی است.

یازدهمین عنصر از نظر فراوانی در بدن، تمام سلول ها و تقریبا 300 عنصر در بدن برای عملکرد درست دست به دامن منیزیم هستند. یون های منیزیمی با ترکیبات پلی فسفات شبیه   ATP,DNA و RNA نقش مهمی را ایفا می کنند. آنزیم ها، مثلا آنزیم های حساس کبدی برای اینکه بتوانند در بدن انسان کارشان را به درستی انجام بدهند محتاج Mg هستند.

ظاهرا منیزیم هنگامی که از آن سوی هستی مسافر زمین شد تصمیم گرفت سنگ تمام بگذارد و حتی اگر صحبت از دارو و درمان شد، پایش وسط باشد. شاهد این حرف حضور پر رنگ این عنصر در داروهای مسهل، آنتی اسیدها و داروهای بسیاری است که در درمان اسپاسم عروق خونی به کار می رود.

عنصری ضروری برای گیاهان

حیات گیاهان با سنتز کلروفیل گره خورده است و Mg عنصری ضروری است تا گیاهان بتوانند این فرآیند را انجام دهند. منیزیم اگر در گیاهان کم باشد و کار به کمبود برسد شاهد خواهیم بود که رنگ زرد در گیاه خودش را نشان خواهد داد. این اتقاق برای برگهای قدیمی تر بیشتر می افتد. مهندسان کشاورزی وقتی با این مسئله روبرو می شوند از نمکهای خاصی استفاده می کنند که به سرعت شسته می شوند یا آنکه سنگ آهک دولومیتی را به کار می گیرند تا خاک اصلاح شود و کمبود منیزیوم برطرف شود.

تولید پودر صنعتی منیزیم در کارخانه فردوس

منیزیم خالص دقیقا کجاست؟

اگر بخواهیم مصارف صنعتی را در نظر بگیریم و منظورمان شمش منیزیم و پودر منیزیم صنعتی باشد می توانیم به کارخانه ای مثل کارخانه شمش فلز رویال اشاره کنیم و بگوییم منیزیم خالص را اینطور جاها می توان پیدا کرد.
برای جواب دقیق تر باید به این نکته توجه کنیم که منیزیوم در حالت عادی تنها در ترکیب با سایر عناصر وجود دارد. همیشه هم به صورت اکسیداسیون. به شدت هم واکنش پذیر است. سوختن منیزیم با شعله درخشان یکی از علتهایش همین واکنش پذیری سریع است. فرایند پیچیده و روش های تولید منیزیم مانند فرایندهای الکترولیت و احیای سیلیکوترمی اهمیتشان اینجا مشخص می شود تا بتوانیم به منیزیوم خالص برسیم.

این فرایندها در شرکت شمش منیزیم فردوس با روشهای روزآمد در قیاس با دنیای صنعت انجام می شود و محصول نهایی در اختیار مصرف کنندگان داخلی قرار می گیرد. منیزیم فردوس توانسته است در این رهاورد سهمی را هم در بازار صادرات منیزیم به دست بیاورد. روش تولید منیزیم نخستین بار توسط شمش فلز بومی سازی و در اختیار گرفته شد. ما این افتخار را داشته ایم که تولید شمش منیزیم در ایران را آغاز کنیم. این اتفاق می تواند سرآغاز تبدیل ایران به قطب تولید منیزیم دنیا باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *