ویژگی های منیزیم

ویژگی های منیزیم

ویژگی‌های فیزیکی منیزیم

در بررسی خواص و ویژگی های منیزیم ابتدا ظاهر این عنصر را بررسی می کنیم. سبکی و رنگ خاکستری-سفید آن اولین خصوصیتی است که به چشم می آید. این عنصر سبک در قیاس با آلومینیوم یک سوم چگالی کمتری دارد. در ارتباط با دمای ذوب و جوش، آزمایش ها نشان داده اند که منیزیم هزار و دویست درجه فارنهایت شروع به ذوب شدن می کند و در هزار و نهصد و نود و چهار درجه فارنهایت به جوش می آید. از ویژگی‌های جالب توجه منیزیم می توان به خاصیبت پلی کریستالی شکننده آن اشاره کرد که باعث می شود در امتداد نوارهای برشی به آسانی شکسته شود.

اگر منیزیم را بامقدار کمی از آلومینیم ترکیب کنیم به یکی دیگر از ویژگی‌های منیزیم می‌رسیم که مورد استفاده بسیار است. در اینجا ما با آلیاژی روبرو هستیم که بسیار شکل پذیر است.

ویژگی های منیزیم از منظر شیمی

این عنصر را وقتی در معرض جریان هوا قرار دهیم، ظاهر آن لکه دار می شود. اگر لایه نازک اکسید روی آن شکل بگیرد از بین بردن آن سخت است و البته همین لایه اکسید آن را نفوذناپذیر می کند. منیزیم در دمای اتاق در تماس با آب واکنش نشان می دهد. این واکنش منیزیم در برابر آب در قیاس با فلز دیگر هم گروه آن یعنی کلسیم خیلی کندتر است. منیزیم را اگر در ظرف آب قرار دهیم حبابهای هیدروژن روی سطح آب شکل می گیرند و اگر از ابتدا پودر منیزیم صنعتی را در آب بریزیم، تعداد این جباب ها بیشتر هم می شوند، به خصوص اگر دمای آب را بالا ببریم. توجه داشته باشید که انجام این آزمایش ها مستلزم رعایت نکات ایمنی هستند.

موردی که به آن اشاره شد از آن دسته ویژگی های منیزیم است که می توان با استفاده از آن، مکانیسم ساخت موتور منیزیمی را طراحی کرد که در آن واکنش برگشت پذیر منیزیم با آب به کار می رود.

در ارتباط با منیزیم یکی دیگر از موارد مهم واکنش گرمازای این عنصر در مجاورت غالب اسیدهای شناخته شده از جمله اسید کلریدریک است.

محصولات صادراتی کارخانه منیزیم فردوس

اشتعال پذیری از ویژگی های منیزیم است

در میان ویژگی های منیزیم ویژگی خاضی وجود دارد که در کار با منیزیم باید به این مورد توجه کرد؛ منیزیم بسیار اشتعال پذیر است. این خاصیت از ویژگی های منیزیم در حالتی که با پودر منیزیم سر و کار داریم بیشتر خودش را نشان می دهد. برای درک بهتر از این مورد باید توجه کنیم که دمای شعله منیزیم و آلیاژهای آن تا سه هزار و سیصد درجه سانتی گراد هم می رسد. در صورت وقوع حادثه غیر مترقبه در ارتباط با اشتعال منیزیم باید توجه داشت که خاموش کردن این آتش هم دشوار است. به همین علت در کارخانه شمش منیزیم فردوس توجه به پروتوکل های ایمنی و موارد حفاظتی مورد تاکید است.

باید و نبایدهای کار با منیزیم

هر جا در شرکت شمش منیزیم سر و کارمان مستقیما با منیزیم باشد، چه زمانی که شمش منیزیم تولید می کنیم، چه آنجا که محصول نهایی پودر منیزیم است، چه وقتی که قرار است استحصال انجام شود و محصول نهایی آلیاژهای منیزیم است، باید به نکات ایمنی کار با منیزیم توجه کنیم.

در ارتباط با این ویژگی در میان ویژگی های منیزیم باید به این نکته توجه کنیم که منیزیم در شکل ذوب شده‌اش یا به شکل پودری قابلیت شعله ور شدن فراوان دارد. بهتر است اینجا از کلمه انفجار استفاده کنیم تا اهمیت موضوع را برسانیم.

در مواردی که با منیزم ذوب شده کار میکنیم، تمامی افراد حاضر در خط تولید منیزیم باید از عینک های مخصوصی استفاده کنند که اشعه UV را فیلتر میکنند. این دستورالعمل ایمنی برای جلوگیری از آسیب به بافت شبکه چشم است.

باید دقت داشت در صورت وقوع هر حادثه آتش سوزی که در آن منیزیم حضور دارد، استفاده از آب برای خاموشی شعله ها، اشتباهی فاحش است. قبلتر نیز اشاره شد که منیزیوم در واکنش با آب گاز هیدروژن آزاد میک کند و در صورت وقوع حادثه اگر به شعله ها آب برسد، باعث گسترده شدن آنها و وقوع فاجعه می شود. به خاطر این ویژگی در میان ویژگی های منیزیم است که در صورت وقوع آتش سوزی اغلب از شن و ماسه استفاده می شود یا آتش نشانان به سراغ خاموش کننده های شیمیایی کلاس  Dمی روند.

نکات ایمنی در شمش فلز رویال

ویژگی های غیر فیزیکی منیزیم

جدای از خصوصیات ظاهری و کاربردهای منیزیم یکی از ویژگی های منیزیم که پرداختن به آن خالی از لطف نیست، جایگاهی است که برای منیزیم در آینده اقتصاد فلزات صنعتی پیش بینی می کنند. با توجه به کاربردهای فراوان این فلز سبک در بسیاری از صنایع مهم، بیشتر پیش بینی ها حاکی از رشد قیمت منیزیم است. نگاه به گذشته ی قیمتی این فلز و تغییرات آن این گمانه را نیز تقویت می کند. این مورد می تواند باعث شود صنعتگران و سیاست گذارن اقتصادی به سمت تولید شمش منیزیم در ایران حرکت جدی تری کنند. جدای از مباحث تئوری و دانشگاهی در باب ویژگی های منیزیم، کاربرد منیزیم در صنعت بسیاری از روزافزون است و می تواند خبر از آینده ای درخشان برای تولیدکنندگان آن بدهد. شاید روزگاری منیزیم را جدای از ظاهر خاص آن با ویژگی دیگری بیاد بیاوریم؛ مثلا یکی از 5 فلز اساسی و گرانبها.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *