صادرات منیزیم

صادرات منیزیم

نگاهی به جایگاه صادارت منیزیم در جهان

تنها در فاصله سال های 2018 تا 2019 صادرات منیزیم چهار و نیم درصد در سطح بین المللی افزایش داشته است و از رقم 1.81 میلیارد دلار به 1.89 میلیارد دلار رسیده است. در صادرات منیزیم چین با عددی نزدیک به 1.1 میلیارد دلار برترین صادر کننده نام گرفته است. ایالات متحده آمریکا دومین کشور در این فهرست است که در صادارت منیزیم سهم قابل توجهی از بازار را به جز چین به خود اختصاص داده است. اتریش و آلمان هم نامشان در میان کشورهای برتر این حوزه قرار دارد.

صادرات منیزیم در حد فاصل سال هایی که به آن اشاره شد یک صدم درصد کل تجارت جهانی را دارا بوده است و کشورهای هدف از منیزیم وارداتی برای صنایع مختلف خود استفاه کرده اند. در رشد اندازه های بازار منیزیم باید هم به افزایش میزان مصرف توجه کنیم هم به افزایش قیمت منیزیم.

کیفیت رقابتی محصولات کارخانه منیزیم فردوس

برای صادرات منیزیم نام این کشورها را به خاطر بسپارید

عامل مهم در تعیین سیاست گذاری صادرات منیزیم میزان اقبال کشورهای هدف و خریداران است. یکی از مسائل مهم در این میان میزان تعرفه ای است که کشور مورد نظر برای ورود محصول به درون مرزهایش در نظر گرفته است. اگر یکی از فعالان حوزه صادرات منیزیم هستید نام این کشورها را به خاطر بسپارید چرا که آنها بیشترین میزان تعرفه را برای منیزیم وارداتی در نظر گرفته اند:

باهاما (40.2 درصد) ، برمودا (25 درصد) ، سودان (21.9 درصد) ، پاناما (13.5 درصد) و کامرون (13.1 درصد)

اما این همه ماجرا نیست. چرا که کشورهایی هم هستند که از صادرات منیزیم شما استقبال می کنند. به عنوان نمونه آنگولا، موریس، تانزانیا و رواندا برای واردات منیزیم تعرفه صفر در نظر گرفته اند.

نگاهی به سوابق و میزان واردات کشورها هم در این میان برای فعالان حوزه صادرات منیزیم الهام بخش خواهد بود. در فهرست کشورهایی که میزان نیازشان از بقیه بیشتر است در سال 2019 این نامها جلب توجه می کنند:

در سال 2019 برترین واردکنندگان منیزیم ایالات متحده (245 میلیون دلار) ، کانادا (212 میلیون دلار) ، آلمان (157 میلیون دلار) ، هلند (95.6 میلیون دلار) و ژاپن (94 میلیون دلار) بودند.

کدام محصولات بیشترین سهم را در منیزیم صادراتی داشته اند؟

منیزیم مادر محصولات فراوانی است که در گستره ای به وسعت زمین تا آسمان در صنایع مختلف کاربرد دارد. شمش منیزیم، پودر صنعتی آن، آلیاژهای منیزیم، منیزیم به صورت خالص و حتی ضایعات منیزیم در گوشه گوشه ی دنیا مشتریان پر و پا قرص خود را دارد. در تصویر زیر می توانید ببینید که در سالهای اخیر کدام یک از مشتقات منیزیم سهم بیشتری را در صادرات منیزیم و تجارت جهانی آن نصیب خود کرده اند.

محصولات صادراتی منیزیم

ظرفیت های بالقوه ایران

زمانی که صحبت از تولید و صادرات محصولی به میان می آید پای عوامل زیادی به ماجرا باز می شود. از منابع طبیعی و خدادادی گرفته تا نیروی متخصص و وجود دانش فنی لازم تا نیروی کار آماده. در ایران ما در شرق و غرب کشور، ظرفیتهای فراوانی برای تولید منیزیم و محصولات آن وجود دارد. شرق ایران جایگاه منابع معدنی غنی منیزیمی است و در زاگرس مرکزی هم این معادن با ظرفیت و قابلیت های خوبی وجود دارند.

اگر بخواهیم صادرات منیزیم را جدی تر هدف بگیریم، دانش فنی و بومی هم یک پای ثابت ماجراست که در آن کم و کسری وجود ندارد. نیروی جوان و متخصص و آماده به کار هم همیشه از استعدادها و نقاط قوت میهن ما بوده است. تنها همت و برنامه ریزی ویژه برای تولید منیزیم در ایران لازم است تا ایران عزیز به جایگاه ویژه و در خور نام و استعدادهای خود در زمینه صادرات منیزیم برسد و رتبه قابل قبولی در میان صادرکنندگان این مجصول استراتژیک داشته باشد به خصوص آنکه کاربرد منیزیم و کاربرد شمش منیزیم در جهان صنعت روزبه روز گسترده تر می شود.

حضور منیزیم شمش فلز رویال در بازار جهانی

اولین بار چه کسی در ایران منیزیم را صادر کرد؟

اولین بار کارخانه شمش منیزیم فردوس در سال هزار و سیصد و نود و پنج، چراغ صادرات منیزیم را در ایران روشن کرد. مقصد آلمان بود. صد تن منیزیم از تولیدات کارخانه شمش منیزیم فردوس راهی آلمان شد. صفر تا صد کار به همت متخصصان داخلی انجام شد و حتی در سطح مشاوره هم پای هیچ خارجی به ماجرا باز نشد. شمش فلز رویال اولین تولید کنند شمش منیزیم در ایران و خاورمیانه از آن روز به فعالیت خود در زمینه صادرات ادامه داده است و با نگاه به افق های بلندتر در نظر دارد سهم خود را در اعتلای نام صنعت ایرانی در جهان ادا کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *