معادن منیزیم ایران

معادن منیزیم ایران

چرا باید به معادن منیزیم ایران نگاه ویژه داشته باشیم؟

وقتی از معادن منیزیم ایران حرف میزنیم باید توجه کنیم منیزیم فلز آینده دنیاست و تقاضا در سطح بین المللی برای منیزیم و آلیاژهای منیزیم رو به رشد است. ما از فلزی سبک حرف می زنیم که در بسیاری از صنایع از جمله خودروسازی، هوافضا، صنایع نظامی و در بسیاری دیگر از صنایع کاربردهای روزافزون دارد. اتحادیه اروپا این فلز را در فهرست کالاهای استراتژیک خود قرار داده و همین شاید تلنگری باشد برای بقیه کشورها که در ارتباط با منیزیم و دسترسی به آن برنامه ریزی دقیقی با توجه به شرایط بومی خود داشته باشند.

معادن منیزیم ایران بخشی از یک نقشه گنج هستند

وجود معادن منیزیم در ایران در کنار منابع شورابه ای، دسترسی به انرژی ارزان گاز و حضور دانش فنی و نیروی انسانی ماهر ترکیبی معنادار است که می توان نام آن را بی هیچ اغراقی نقشه گنج گذاشت. به این ترکیب اضافه کنید دسترسی ایران و نزدیکی به بازارهای جهانی را. در نگاهی ژرف تر بسیاری از منابعی که از آنها صحبت شد، چه آنها که در معادن منیزیم ایران یافت می شوند چه منابع گاز طبیعی، در صورت استحصال و وجود ارزش افزوده، از خام فروشی هم رهایی می یابند.

خلوص بی نظیر منیزیم کارخانه فردوس

فرصتی بی نظیر برای ایران در رقابت با چین

معادن منیزیم ایران در قیاس با همتای چینی خود از فرصتی بی نظیر برخوردار هستند. چین برای تولید منیزیم زغال سنگ می سوزاند و ایران دسترسی فراوانی به انرژی پاک گاز طبیعی دارد. اولی از سمت نهادهای بین المللی به علت تولید گازهای گلخانه ای تخت فشار است و در ارتباط با گاز طبیعی بر خلاف زغال سنگ چنین تهدیدی وجود ندارد. شاهد مثال اینکه بیش از 70 واحد کوچک تولید منیزیم در چین در سالهای اخیر دقیقا به همین علت تعطیل شده اند.

استانداردهای بالای خلوص محصولات کارخانه منیزیم فردوس

ایران و طلایی به نام معادن منیزیم

60 ماده معدنی در جهان وجود دارند که حاوی منیزیم هستند. در این میان دولومیت و منیزیت از نگاه صنعتی و تجاری اهمیت فراوانی دارند. دولومیت را می توان در بیشتر نقاط ایران در مناطق کربناته پیدا کرد. عمده ترین معادن دولومیت در استان های فارس، کرمان، کرمانشاه، همدان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان وجود دارند. اهمیت دولومیت هم اینجا مشخص خواهد شد که در حال حاضر سهم عمده ی تولید منیزیم  در جهان با استفاده از دولومیت است و به کار بردن روش احیای حرارتی.

جایی هم که نیاز به شورابه ها باشد باز ایران دارای مزیت رقابتی ویژه ای است. دریاچه نمک قم، دریاچه ارومیه و شورابه های کویر مرکزی ایران نعمتهای خدادادی هستند که در این بخش می توانند به کار بیایند.

ماده مهم دیگری هم در فرایند تولید منیزیم وجود دارد که از آن حیث هم کشور ما دارای ظرفیت های ویژه ای است؛ سیلیس. از سیلیس برای تولید فروسیلیس استفاده می شود که در بسیاری از استان هایی که نامشان ذکر شد دسترسی خوبی به آنها وجود دارد. تمام این فرصتها می توانند ایران را به جایگاه اول صادرات منیزیم دنیا برسانند و البته بدیهی است که در روی دیگر سکه از واردات شمش منیزیم هم بی نیاز خواهیم بود.

نگاهی به نقشه گنج

اگر در نظر داشته باشیم که از هر یازده تن دولومیت یک تن منیزیم خالص تولید می شود بی هیج اغراقی نگاهی به توزیع معادن دولومیت، سیلیس و شورابه های کشورمان تعبیر نقشه گنج را معنا دار می کند. در ارتباط با دانش بومی استخراج و دسترسی به منابع انرژی و نیروی کار هم همان طور که گفته شد هیچ اما و اگری وجود ندارد.

معادن دولومیت و سیلیس ایران

 

جدول تشریحی معادن منیزیم ایران هم به این شرح است.

توزیع استانی معادن دولومیت ایران

شمش فلز رویال و منابع منیزیمی ایران

ما در کارخانه منیزیم فردوس، با نگاه به تمام فرصتهای داخلی اعم از معادن منیزیم ایران، نیروی کار ماهر، منابع انرژی و شناخت فرصتهای بازار جهانی و داخلی بر این باوریم که تولید منیزیم می تواند در اقتصاد کشور نقش مهمی بازی کند. نیاز بازارهای خارجی روزافزون است و صنایع داخلی هم به سمتی می روند که شمش منیزیم و آلیاژهای منیزیم را در بسیاری از مصارف خود جایگزین کنند. دانش بومی و به روزی که در کارخانه فردوس به کار می رود توانسته است ما را به عنوان اولین کارخانه ایران و خاورمیانه در تولید شمش منیزیم مطرح کند.

در شمش فلز رویال به معادن منیزیم ایران همچون فرصتی بی نظیر نگاه کرده ایم و کوشیده ایم با بهره گیری از نظرات متخصصان و دانشگاهیان میهن در راستای اعتلای نام ایران عزیز و رونق تولید و اشتغال برداریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *