تولید شمش منیزیم در ایران

تولید شمش منیزیم در ایران

اهمیت تولید شمش منیزیم در ایران

برای اینکه به این سوال جواب بدهیم و بگوییم چرا تولید شمش منیزیم در ایران مهم است نخست باید نگاهی به منیزیم و شمش آن داشته باشیم. در گذشته ای نه چندان دور صنایع مختلف میانه ی چندان خوبی با منیزیم نداشتند. صنعتگران و مهندسان منیزیم را با خواصی مثل دمای احتراق پایین و سوختنش با شعله ای درخشان می شناختند. اما دیری نپایید که منیزیم از آزمایشگاه های دبیرستان ها راهش را به بسیاری از صنایع باز کرد.

دیگر منیزیم عنوان یک آزمایش ویژه برای سوختن همراه با اکسیژن خالص نبود، منیزیم در قالب آلیاژهای مختلف کاربردهای اساسی پیدا کرد و کم کم سایر رقبا را کنار زد. وزن کم در قیاس با سایر فلزات و شکل پذیری دو مزیت مهم منیزیم بود که راهش را حتی به صنعت هواپیماسازی هم باز کرد.

در نگاه به ضرورت تولید شمش منیزیم در ایران باید توجه کنیم که منیزیم راهش را در صنعت خودروسازی هم باز کرد و توسط بزرگان این صنعت در بخش های مختلف در دنیا استفاده می شود.

زمینه های تولید شمش منیزیم در ایران

در دنیا دو روش عمده صنعتی برای تولید منیزیم وجود دارد: الکترولیز و فرایند سیلیکوترمی. اولی بنا به دلایل مختلف از جمله مصرف برق فراوان و کیفیت نه چندان مرغوب محصول نهایی در دنیا در حاشیه قرار گرفته است. دومی پرکاربردترین روش تولید منیزیم است که البته زمینه های آن باید فراهم باشد، مثلا منبع انرژی پاک از دیدگاه ملاحظات زیست محیطی مطرح است و دسترسی به فروسیلیسم و معادن دولومیت. برای تولید شمش منیزیم در ایران نه تنها این موارد وجود دارند بلکه از حیث نیروی متخصص و دانش بومی هم در سطح بسیار خوبی قرار داریم.

مجموعه صنعتی منیزیم فردوس

سابقه تولید منیزیم در ایران

سازمان انرژی اتمی زمانی بنا به نیازهای داخلی خود منیزیم مورد نیازش را تولید کرد و اولین تولید کننده این فلز نام گرفت.  اگر پای مقیاس های کلان صنعتی وسط بیاید و از صادرات و فروش شمش منیزیم حرف بزنیم، اولین بار نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه، شمش فلز رویال شمش منیزیم را تولید کرد.

تولید شمش منیزیم در ایران به همت متخصصان ایرانی و دانش کاملا بومی در فردوس کلید خورد و همچنان ادامه دارد. هم اکنون روش تولید منیزیم در کارخانه فردوس قابل الگو برداری است و می توان از این امکان برای افزایش تولید منیزیم در ایران استفاده کرد.

چشم انداز

چین در حال حاضر بزرگترین صادرکننده منیزیم است. بررسی جزئی تر نشان می دهد که چین این عنوان را در حالی کسب کرده است که برای تولید منیزیم انرژی لازم را از سوزاندن زغال سنگ به دست می آورد و تولید گازهای گلخانه ای پاشنه آشیل این صنعت در چین هستند. از این منظر ایران دارای مزیت رقابتی ویژه ای است و آن هم دسترسی به گاز طبیعی است.

سوزاندن گاز طبیعی برای تامین انرژی مورد نیاز در فرایند تولید شمش منیزیم به محیط زیست آسیب نمی رساند و در عین حال از خام فروشی گاز جلوگیری می کند. معادن دولومیت و شورابه ها به وفور در کشور دسترس هستند و بدون هیچ اغراقی می توانیم با برنامه ریزی صحیح در زمینه تولید شمش منیزیم در ایران به قطب این صنعت در دنیا تبدیل بشویم و از ارزآوری این صنعت به شکل مطلوب استفاده کنیم به خصوص اینکه تمام پیش بینی ها در ارتباط با قیمت منیزیم صعودی هستند.

محصول ایرانی در شمش فلز رویال

اهداف ما در کارخانه فردوس

از ابتدای راه تولید شمش منیزیم در ایران نگاه و تکیه ما به توان داخلی در ابعاد نیروی انسانی و دانش بومی بوده است. منابع خدادای وطن زمینه مساعدی بود و هست که رقابت در بازار جهانی را هدف قرار دهیم. البته این مهم پس از تامین نیاز داخلی در هدف گذاری ما قرار دارد.

شمش منیزیم و پودر صنعتی منیزیم و آلیاژهایی که در کارخانه شمش منیزیم فردوس تولید کرده ایم از هر حیث کیفیت قابل رقابتی با انواع خارجی دارند و می توانند در صنایع پایین دستی توسط صنعتگران داخلی و خارجی استفاده شوند.

یکی از مهمترین مواردی که در راه تولید منیزیم ایرانی به آن توجه ویژه داشته ایم ارتباط بخش صنعت و دانشگاه بوده است که یکی از مصادیق آن حمایت از پایان نامه ها و مقالات نخبگان دانشگاهی است.

معتقدیم در کشورمان در مورد منیزیم می توانیم به خودکفایی کامل برسیم و از حیث اقتصاد جهانی هم آن را تبدیل به محصولی صادراتی کنیم که ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشد و در زمینه رونق تولید و اشتغال گام مهمی برداریم. در این زمینه سهم صنعتگران تلاش همه جانبه است و از سمت سیاست گذاران هم در ارتباط با تعرفه های گمرکی و واردات شمش منیزیم باید دستورالعملهایی متناسب با ظرفیت های کشور تدوین شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *