قیمت منیزیم

قیمت منیزیم

قیمت منیزیم و بورس کالا

برای دانستن قیمت منیزیم شاید در آینده ای نه چندان دور، مانند بسیاری از فلزات اساسی تنها مراجعه به بورس کالا کافی باشد. بورس کالا بازاری است که  برای خرید و فروش کالاهای مشخصی سازماندهی شده است. عرضه کننده  یا همان فروشنده ها در بورس کالا حضور دارند و خریداران و مشتریان در سمت دیگر حاضرند. تفاوت اینجا است که این وسط واسطه ای وجود دارد که آنها را کارگزاران می نامیم و معاملات از طریق آنها انجام می شود. در کشورمان فلزات اساسی، محصولات پتروشیمی و بازارهای مشقه بخشی از بورس کالا هستند و قیمت گذاری کالاهایی که به آنها اشاره شد از این طریق انجام می شود.

مشکلاتی که در بازارهای سنتی وجود داشت انگیزه ای شدند تا بورس کالا در بسیاری از بازارها به وجود بیاید. قبلتر در برخی بازارها نوسانات کاذب وجود داشت و برخی اوقات تحولات و تغییرات شفاف نبودند. مشکلات اینچنینی در راه کشف قیمت در کنار اینکه کسی تضمین های لازم را به معامله گران نمی داد، دلایل مضاعفی شدند تا بورس کالا شکل بگیرد. این نظام سازمان یافته به خصوص در ارتباط با معاملات اقلام مهم و استراتژیک بسیار راهگشا شد.

قیمت منیزیم را کجا ببینیم

در حال حاضر بازارهای آنلاین مانند علی بابا محلی هستند که فعالان صنعت منیزیم برای گرفتن مظنه قیمت به آن مراجعه می کنند. تولیدکنندگان عمده این عرصه در یک سمت قرار دارند که به عنوان نمونه می توان به چین اشاره کرد. آن سو هم خریداران هستند که با توجه مقدار قیمت در مقیاس های مختلف مانند تناژ سفارش خود را ثبت می کنند تا مراحل انتقال و حمل در دستور کار تولید کننده قرار بگیرد.

پیش بینی ها بر این است که کشف قیمت منیزیم هم مانند فلزاتی از قبیل فولاد در آینده از طریق بورس کالا انجام شود. استدلال کارشناسان در این ارتباط آن است که منیزیم به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از فلزات پایه ای و استراتژیک است و مشتقات آن در قالب آلیاژهای آلومینیمی و دیگر آلیاژها کاربردی روزافزون در بسیاری از صنایع دارند.

خط تولید شمش فلز رویال

تغییرات قیمتی

در ارتباط با شمش منیزم، پودر منیزیم صنعتی، آلیاژهای منیزیم و حتی ضایعات منیزیم و به طور کلی قیمت منیزیم باید به دو وجه توجه کنیم. سمت تقاضا و ابعاد توزیع و عرضه. در سمت تقاضا ما شاهد هستیم که منیزیم به سرعت جایگزین دیگر رقبا می شود. در صنایع هواپیمایی این جایگزینی به شکل محسوسی مشاهده می شود و علت این امر هم وزن پایین آلیاژهای منیزیم است که در صنعت هوانوردی یک عامل مهم به حساب می آید. در حال حاضر از کابین خلبان تا صندلی مسافران می توانیم ردپای آلیاژهای منیزیم را ببینیم. در صنایع خودروسازی هم در قسمت بدنه و حتی ساخت سرسیلندرها از آلیاژهای منیزمی استفاده می شود. صنایع الکترونیکی هم از منیزیم استفاده فراوان دارند و این استفاده رو به گسترش هم هست.

در سمت تولید هم قیمت منیزیم وابسته به مواد اولیه کاخانه منیزیم و قیمت آنها مانند دولومیت و فروسیلیسم است و همچنین قیمت انرژی مصرفی تمام شده هم در تعیین قیمت منیزیم عامل اساسی به شمار می رود. در همین راستا تکنولوژی مورد استفاده اهمیت پیدا می کند. مثلا اگر استحصال از طریق الکترولیز باشد با توجه به قیمت بالاتر انرژی برق شاهد تغییرات در قیمت منیزیم خواهیم بود.

چند مثال راهگشا

آینده پژوهی در زمینه تغییرات تکنولوژیک می تواند زاویه دید روشنی در ارتباط با تغییرات قیمتی هر کالای اساسی از جمله قیمت منیزیم به ما بدهد. بهتر است بحث را با یک مثال ادامه بدهیم. در سال 2016 این گمانه زنی وجود داشت که با توجه به ظرفیت منیزیم در آزادسازی و جذب دو الکترون، منیزیم می تواند رقیب جدی برای باتری های لیتیومی باشد. به این مزیت سبکی منیزیم را هم که اضافه کنیم شاهد یک پتانسیل ویژه خواهیم بود. باید دقت کنیم در حال صحبت از یک انقلاب در زمینه باتری های ولتاژ بالا هستیم که به طور گسترده ای می تواند در صنعت خودروسازی با اقبال روبرو شود چرا که کاهش وزن تمام شده خودرو هم اکنون یکی از مهمترین اهداف خودروسازان است و هر کاهش وزن در هر قطعه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بررسی دیگری نشان می دهد چنانچه غول صنعت هواپیماسازی دنیا یعنی بوئینگ، صندلی های آلومینیمی خود را با صندلی های آلیاژ منیزیم جایگزین کند با احتساب 416 صندلی شاهد کاهش وزن 33 درصدی خواهیم بود.

 این دو مثال می توانند به ما کنند تا چشم اندازی تقریبی از آینده قیمت منیزیم داشته باشیم و تخمین درستی از میزان افزایش کاربرد شمش منیزیم در صنعت داشته باشیم.

ماشین آلات شمش فلز رویال

قیمت منیزیم در شمش فلز رویال

در کارخانه منیزیم فردوس ما با بهره گیری از توان و دانش متخصصان داخلی و استفاده از معادن منیزیم در ایران انواع محصولات منیزمی را با کیفیتی رقابت پذیر با انواع محصولات جهانی تولید می کنیم. شمش منیزیم، پودر منیزیم و آلیاژهای از جمله تولیدات شمش فلز رویال هستند. برای استعلام قیمت منیزیم و دیگر محصولات ما می توانید با کارشناسان فروش کارخانه یا نمایندگی های کارخانه فردوس در سراسر کشور تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید?
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *